Blog,  Zawody

Jak szukać pracy za granicą?

Praca za granicą to sposób na wyższe zarobki i rozwój zawodowy. Zdobyte doświadczenie często otwiera wiele możliwości także po powrocie do kraju i pozwala polepszyć perspektywy życiowe. Gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie? Jak znaleźć pracę bez znajomości języka? Oto co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wyjazd do pracy za granicę.

Oferty pracy za granicą – dlaczego warto wyjechać do pracy?

Rynek pracy w Polsce jest otwarty dla osób poszukujących zatrudnienia zarówno w kraju, jak i poza nim. Nowe oferty pracy każdego dnia pojawiają się na popularnych serwisach ogłoszeniowych, na przykład Praca.eu. Ogłoszenia z całego świata kuszą obietnicą nowych doświadczeń i nierzadko wyższymi zarobkami niż te oferowane w Polsce. To dobra okazja dla osób pragnących polepszyć swoją sytuację finansową oraz dla tych, którzy pragną poznać nowe kultury i rozwijać się zawodowo w międzynarodowym otoczeniu. Jest to też sposób na szybką naukę języka obcego.

Jeśli interesuje cię praca w Europie, sprawdź, czy twoje kwalifikacje odpowiadają wymaganiom pracodawców z wybranego kraju. Warto poznać warunki zatrudnienia i lokalne przepisy prawa pracy, a jednocześnie poznać prognozowane wynagrodzenia i koszty życia. W przypadku pracy sezonowej oferty dostępne są zazwyczaj w turystyce, gastronomii i rolnictwie / sadownictwie. Stałe zatrudnienie można znaleźć w większości branż, trzeba jednak spełniać wymogi, jakie stawiają zagraniczni pracodawcy i miejscowe przepisy odnośnie zatrudniania cudzoziemców. Pracy możesz szukać na własną rękę bądź skorzystać z pomocy jednej ze sprawdzonych agencji zatrudnienia, która posiada certyfikat Ministerstwa Pracy.

Praca w Europie – co warto wiedzieć?

Oferty pracy z całego świata są szansą na zmianę otoczenia, polepszenie warunków finansowych i zdobycie nowych doświadczeń. Aby jednak znaleźć pracę w zagranicznej firmie, należy się do tego odpowiednio przygotować. Podstawa to CV w języku angielskim lub języku urzędowym danego kraju. Niektórzy pracodawcy oczekują też potwierdzenia kompetencji – referencji, certyfikatu językowego lub dyplomu uczelni. W zależności od lokalnych przepisów wymagane mogą być takie dokumenty jak dowód osobisty lub paszport, odpis aktu urodzenia i potwierdzenie ubezpieczenia w Polsce.

Przed wyjazdem lub zatrudnieniem konieczne jest podpisanie dokumentów. Przydatna będzie znajomość języka, dzięki której można szczegółowo zapoznać się z umową czy warunkami zatrudnienia. Jeśli praca zagranicą dotyczy osoby bez znajomości języka, przed ich podpisaniem warto przetłumaczyć dokumenty.

Praca dla osób bez znajomości języka

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, znajomość języka obcego z pewnością ułatwi ci życie codzienne oraz zawodowe na miejscu, ale też będzie przydatna już na etapie poszukiwania pracy. Jednak brak znajomości języka lokalnego kraju, do którego chcesz wyjechać, nie musi być przeszkodą – niektóre stanowiska pracy za granicą nie wymagają komunikatywnego porozumiewania się w danym języku, co wyraźnie zaznacza się w ogłoszeniach. Trzeba jednak mieć świadomość, że najczęściej posady te wiążą się z pracą fizyczną, niższymi zarobkami i ewentualnymi problemami komunikacyjnymi, na przykład z przełożonym czy współpracownikami.

Praca dla osób bez znajomości języka skierowana jest przede wszystkim dla pracowników produkcyjnych, magazynowych i robotników budowlanych. Brak znajomości języka jest też dopuszczalny w takich zawodach jak personel sprzątający, operatorzy wózków widłowych czy kierowcy samochodów dostawczych.

Oferty pracy z całego świata, czyli gdzie szukać pracy za granicą

Praca w Europie to oferty publikowane głównie w sieci. Mogą być to serwisy ogłoszeniowe, media społecznościowe i branżowe fora. Szukając zatrudnienia, najlepiej skupić się na poświęconych pracy za granicą stronach – zagraniczne firmy i agencje zatrudnienia ogłaszają się zarówno na polskich, jak i lokalnych portalach. Warto też regularnie sprawdzać strony konkretnych agencji czy firm.

Osoby, które nie znają języka, mogą skorzystać ze wsparcia agencji pracy tymczasowej. To one pośredniczą między kandydatami a zagranicznymi pracodawcami, zajmując się załatwieniem wszystkich wymaganych formalności. Taka praca zagranicą to zazwyczaj dobrze zweryfikowane oferty pracy i wiarygodni pracodawcy. Pomocą służą także Centra Edukacji i Pracy OHP czy dostępni w Powiatowych Urzędach Pracy asystenci EURES.

0
0