Blog,  Język hiszpański

Aplikacje mobilne do nauki języka hiszpańskiego

Patrząc na możliwości, jakie dają nam technologie w XXI wieku, żal by było nie skorzystać z możliwości na łatwą i sprawną naukę języków obcych. Czasami łatwo się sparzyć na aplikacjach, które mimo posiadania szerokiej gamy języków nie wyróżniają się niczym szczególnym, a metody tam obierane nudzą a nie motywują do systematycznej i progresywnej nauki. Dzisiaj zamierzam bliżej się przyjrzeć kilku aplikacjom do nauki języka hiszpańskiego.

Dlaczego aplikacje do nauki języków?

Jest to prosty i szybki sposób do nauki języków. Można to robić tak naprawdę w dowolnym miejscu na świecie, więc sporym plusem jest to, że można to praktykować chociażby zapełniając sobie lukę czasową, gdy jedziemy do pracy lub szkoły (oczywiście jeśli sami nie prowadzimy 🙂 ) Ponadto, spora część aplikacji jest darmowa lub oferuje pakiet podstawowy, który wprowadzi nas w tajniki języka, a gdy spodoba nam się sposób przekazywania wiedzy, to możemy zdecydować się na wykupienie pakietu premium. 

Duolingo – wersja darmowa lub premium 62,99 zł/miesiąc

-Android/ iOS

Aplikacja, o której każdy na pewno słyszał. Ludzie dzielą się na tych, którzy uwielbiają zajęcia w tej aplikacji oraz tych, którzy mają dość irytującego ptaka i jego nudnych zadań. Duolingo pozwala na spersonalizowaną naukę, a powiadomienia od uroczej zielonej sówki będą nam przypominać o codziennej dawce ćwiczeń. Na pewno sporym plusem jest to, że można uczyć się kilku języków jednocześnie, ale w polskiej wersji językowej niestety dostępny jest jedynie kurs języka angielskiego. Najwięcej kursów jest dostępnych w języku angielskim, lecz można to przyjąć, jako podwójna korzyść, ponieważ w jednym kursie będziemy doskonalić dwa języki. Jeśli zatem zależy nam na nauce języka hiszpańskiego, musimy podjąć się jej w innej wersji językowej. 

Źródło: https://pl.duolingo.com/

Busuu – wersja darmowa lub premium ok. 25 zł/ miesiąc

-Android/iOS

Tym, co wyróżnia tę aplikację jest to, że to gigantyczna społeczność. Nauka tam nie polega jedynie na uzupełnianiu zadań z gramatyki czy słownictwa, ale także oferują tam połączenia się z native speakerami oraz ludźmi, którzy również uczą się tego języka. Dzięki temu można wzajemnie poprawiać swoje błędy, podpowiadać co należy zmienić oraz poćwiczyć słuch i wymowę poprzez nagrania głosowe. Po ukończonym kursie można zrobić test językowy i zdobyć oficjalny certyfikat znajomości języka, który jest przyznawany przez McGraw-Hill Education. Aplikacja oferuje 12 języków, co jest dużym ułatwieniem dla osób chcących uczyć się przez polską wersję językową, która zazwyczaj zawiera dużo mniej możliwości od innych.

Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.busuu.android.enc&hl=pl

Aprender español – Learn Spanish Podcast – wersja darmowa lub Pro 7 zł

-Android

Jest to łatwa w obsłudze aplikacja, dzięki której będziemy mogli osłuchać się z językiem i w wolnym czasie posłuchać podcastów w języku hiszpańskim. Nagrania podzielone są na trzy poziomy: podstawowy, średni i zaawansowany. Wersja darmowa daje dużo możliwości, za dodatkową opłatą możemy pozbyć się reklam lub uzyskać transkrypcje do nagrań (w języku angielskim).

Źródło: https://apkcombo.com/pl/aprender-espa%C3%B1ol-learn-spanish-podcast/com.genify.spanishlistening/

El Conjugador – Android (wersja darmowa), iOS (4,99 zł)

Aplikacja ta może nie jest stricte do nauki języka hiszpańskiego, ale jest to niewiarygodne ułatwienie w robieniu tego. Jest to idealna rzecz dla tych, którzy borykają się z gramatyką. Aplikacja w łatwy i szybki sposób pokazuje nam odmianę gramatyczną danego czasownika we wszystkich trybach i czasach. Mamy zaznaczone oboczności oraz możemy zaznaczać w „ulubionych” czasowniki, które chcemy mieć zapisane. Jest to dobry sposób na zapamiętanie nieregularności i tego, co sprawia nam największą trudność.

Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elconjugador.droid2&hl=pl

Tandem – wersja darmowa lub Pro od 43 zł/ miesiąc

-Android/ iOS

Jest to aplikacja, dzięki której możemy porozmawiać z native speakerami. Jest to o tyle interesujące, że możemy prowadzić prawdziwe konwersacje a nie tylko poprawiać sobie wzajemnie błędy w zadaniach. Zakładając konto wpisujemy swoje dane oraz preferencje językowe (warto również zaznaczyć zainteresowania lub coś, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć osobę do rozmowy). Określamy swój język ojczysty oraz ten, na którego nauce nam zależy. Można ze sobą pisać, nagrywać wiadomości audio lub połączyć się za pomocą wideo. Naprawdę ciekawą funkcją jest możliwość poprawiania czyjejś wypowiedzi czy też dodawania komentarzy. Dzięki temu w oryginalnym tekście widzimy podkreślone kolorem zmiany wprowadzone przez naszego odbiorcę. Podobną aplikacją jest HelloTalk- Language Learning. Zasady są takie same, różni się to jedynie wyglądem i paroma mało istotnymi detalami. Uważam, że są to idealne aplikacje, dzięki którym w codziennej rozmowie poćwiczymy swój hiszpański oraz poznamy „smaczki”, których nie doświadczymy w szkolnym podręczniku. Kto lepiej nas nauczy hiszpańskiego niż osoba, dla której jest to język ojczysty?

Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.tandem&hl=pl

Memrise – 120 zł/rok

-Android/ iOS

Ta aplikacja nie tylko pozwoli nam na poznanie słówek, ale również zwrotów, czy też gramatyki. Największym atutem są filmiki z native speakerami mówiącymi w swoich ojczystych językach, w swoich rodzinnych stronach. Dzięki temu nie tylko osłuchamy się z językiem, ale poznamy różne akcenty. Filmiki są bardzo różnorodne, więc można natknąć się zarówno na wykształconego dorosłego posługującego się wyszukanym słownictwem oraz nastolatka, który mówi dialektami. Dzięki temu nie będziemy skupiać się typowo na wiedzy książkowej, ale zobaczymy wykorzystanie języka w prawdziwym życiu. Ponadto, aplikacja zapewnia testy w formie gier, aby utrwalać poznaną przez nas wiedzę. Krótko mówiąc Memrise jest estetycznie wykonaną aplikacją, która w humorystyczny sposób przekaże nam praktyczną wiedzę.

Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.memrise.android.memrisecompanion&hl=pl

Olga – studentka 3-ciego roku Hispanistyki

6
0