Blog,  Hobby

Dzień Herbaty

Dzień ten związany jest z Indiami, w których dokładnie 15 grudnia 2005 roku odbył się pierwszy Dzień Herbaty. Co ciekawe pierwsza wzmianka o herbacie dotyczy zapisek lekarskich pewnego chińskiego doktora. W starożytnej Azji od wielu lat spożywano bowiem herbatę dodając liście odpowiednich gatunków krzewów do posiłków lub fermentując je a nawet żując świeże liście!

Herbata – napój aromatyczny powstały poprzez zalanie wrzącą lub gorącą wodą świeżych lub peklowanych liści konkretnego rodzaju. Wyróżniamy przede wszystkim:

1) herbatę czarną:

Rodzaj najpopularniejszy, zwykle mocniejszy w smaku od innych herbat. Przyczynia się do tego sposób przygotowania liści, które poddane są procesowi fermentacji. Nadaje im to również ciemnego koloru, a sama herbata bogata jest w flawonoidy o działaniu m.in. przeciwstarzeniowym. Czarna herbata zawiera w sobie również substancje wspomagające odporność, pobudzające oraz wspomagające koncentrację.

2) herbatę białą:

Nazwa tego rodzaju odnosi się do koloru włosków na nieotwartych pąkach krzewu herbacianego, z którego przyrządzana jest herbata. Sam napar wbrew pozorom ma delikatnie żółtawą barwę. Jest to najdroższy rodzaj, który świetnie sprawdza się gdy potrzebujemy wspomóc naszą koncentrację, ustabilizować ciśnienie czy poziom cholesterolu. Biała herbata działa również przeciwmiażdżycowo i przeciwstarzeniowo.

3) herbatę zieloną:

Ten rodzaj, w odróżnieniu od wcześniej wspomnianych, nie powstaje w wyniku fermentacji. Napar zachowuje dzięki temu kolor oraz świeży smak. Podobnie jak w przypadku białej herbaty, zielona również hamuje stężenie cholesterolu, pomaga także zachować odpowiedni poziom cukru we krwi i działa anty-rakotwórczo. Niektórzy wierzą również, że wspomaga odchudzanie!

4) herbatę czerwoną:

Rodzaj rozpowszechniony również pod nazwą Pu-erh, który podobnie jak m.in. biała i zielona herbata, pozytywnie oddziałuje na poziom cholesterolu oraz ciśnienia. Napar z czerwonej herbaty posiada dodatkowo działanie uspokajające i wspomaga proces usuwania toksyn z organizmu. Herbata ta również wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie 🙂

Technika parzenia, a raczej przyrządzania herbaty jest całkiem istotna. Istnieją rodzaje naparów, o których pewnie wielu z nas mogło nie słyszeć. Jednym z przykładów niecodziennego sposobu przyrządzania herbaty jest japońska mrożona herbata mizudashi oraz tradycyjna herbata kouridashi, na które przepis za chwilę poznacie!

Powszechnie wiadomo, że na smak herbaty wpływa m.in. jakość wody, z której korzystamy, jej temperatura czy długość parzenia. Co ciekawe, wymienione czynniki wpływają również na smak herbaty mrożonej! Wiele przepisów zawiera parzenie herbaty na gorąco i późniejsze chłodzenie jej, co nierzadko wzmaga gorycz powstałego w ten sposób napoju lub w przypadku konkretnych rodzajów liści, nawet całkowicie pozbawia herbatę charakterystycznego dla niej smaku (niektórzy doszukują się tutaj powodu słodzenia herbaty… A Ty jak myślisz?) W przypadku mizudashi technika parzenia, którą stosuje się w procesie jej przyrządzania polega na „zimnym parzeniu”, podczas którego wytwarzany jest wysokiej jakości, słodki i bardzo smaczny likier herbaciany. Przygotowywanie herbaty w ten sposób nie powoduje powstania cierpkości smaku a proces polega na „parzeniu” w zimnej wodzie w lodówce od 6 do 12 godzin. Naprawdę! Herbata przyrządzona w ten sposób jest aromatyczna i orzeźwiająca.

Drugą, równie ciekawą w procesie przygotowywania herbatą jest herbata kouridashi. Podobnie do mizudashi polega ona na zimnym parzeniu, z tym wyjątkiem, że do jej przyrządzenia nie używa się zimnej wody a kostek lodu! Technika ta pozwala wydobyć z herbaty smak umami, czyli jeden z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka. Proces parzenia kouridashi polega na umieszczeniu liści herbaty w naczyniu i ułożeniu na nich kostek lodu. Pozwala to powoli i równomiernie rozprowadzić smak wydobywany z herbaty podczas procesu zimnego parzenia. Do tej metody nie potrzeba wielu godzin czekania na docelowy napój, wystarczy poczekać aż lód rozpuści się, wówczas herbata jest gotowa. Należy pamiętać jednak, że chcąc uzyskać jak najlepszy smak, trzeba wybrać liście o jak najwyższej jakości. Jak podaje serwis Tin Roof Teas warto używać w tym procesie herbat takich jak: sencha, gyokuro, Yi Zhen, czy Bai Hao.

Myślisz, że warto spróbować herbaty drogą zimnego parzenia ?

14
0