Blog,  Hobby,  Kariera

Nie masz pomysłu na postanowienie noworoczne? Zostań wolontariuszem!

Czy oglądając transmisję telewizyjną z zawodów sportowych zastanawiałeś się kiedyś, kto sprawia, że organizacja tak wielkiej imprezy w ogóle jest możliwa? Choć blask fleszy skupia się na gwiazdach sportu, ewentualnie ich sztabach trenerskich czy sędziach, to od zakulisowych działań wolontariuszy zależy sprawna organizacja prestiżowych wydarzeń. Chciałbyś na własnej skórze przekonać się, jak wygląda praca przy najważniejszych zawodach sportowych w Poznaniu, Polsce i na świecie? Organizatorzy czekają na Ciebie! W zamian za poświęcony czas, drobny wysiłek i dobrą wolę, otrzymasz ogrom satysfakcji z rozwijania praktycznych umiejętności, nawiążesz nowe znajomości, uzyskasz dostęp do takich miejsc na arenach sportowych, które nie są dostępne dla szerokiej publiczności. A to tylko początek listy zalet wolontariatu.

W 2024 odbywałam wolontariat na 3 dużych imprezach sportowych: Półmaratonie Poznańskim, Pucharze Świata w Wioślarstwie (pod koordynacją Fundacji EVsport) oraz Memoriale Kamili Skolimowskiej zaliczanej do cyklu Diamentowej Ligii (pod zarządem Fundacji Kamili Skolimowskiej). Każda kolejna przygoda wiązała się z coraz większą objętością i złożonością pracy.

Swoje pierwsze kroki w wolontariacie sportowym stawiałam w kwietniu w jednym z pawilonów na Targach Poznańskich, gdzie w gronie 50 wolontariuszy pakowaliśmy tysiące pakietów startowych dla półmaratończyków. Dzięki instruktażowi i stałej czujności liderów nad organizacją pracy, nasze zadanie, choć żmudne, powoli posuwało się naprzód, a 5 godzin drobnej pomocy upłynęło nadspodziewanie wartko. A ja w zamian za poświęcone popołudnie zyskałam pierwszy certyfikat udziału w wolontariacie.

Prawdziwa przygoda rozpoczęła się na dobre natomiast w czerwcu podczas Pucharu Świata w Wioślarstwie, który miał miejsce nad Jeziorem Maltańskim. Wizja pracy przy tej imprezie wydawała mi się atrakcyjna, ponieważ sama miałam kiedyś związek z tym sportem i z entuzjazmem oczekiwałam zetknięcia się z prestiżowymi zawodami, w których udział brali elitarni sportowcy. Moje obowiązki nie zawsze należały do prostych; o szóstej rano wyjechałam do Berlina odebrać szwajcarską drużynę z lotniska a innego dnia przez wiele godzin na słońcu pilnowałam łodzi dekorowanych zawodników. To, co wzbudzało determinację i radość, które mieszały się ze zmęczeniem, to duch zespołowości i poczucie zaangażowania w większy cel, który możliwy jest do spełnienia tylko przy szczerych chęciach i złączonych wysiłkach wielu pomocnych serc.

Moim największym zaszczytem stał się dwa miesiące później wolontariat podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej wchodzącego w skład Diamentowej Ligii, czyli cyklu najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych na świecie. Jako że od lat fascynuje mnie środowisko „królowej sportu”, możliwość pomocy w organizacji imprezy goszczącej największe gwiazdy tego sportu była prawdziwym spełnieniem marzeń. Zainteresowanie wolontariatem znacznie przewyższało ilość wolnych miejsc, przez co musiałam wykazać się determinacją i wytrwałością chcąc pomyślnie przebrnąć przez rekrutację. Na szczęście, dzięki szczerym rozmowom z koordynatorami i zapewnienie o swoim pełnym zaangażowaniu, udało mi się zdobyć miejsce w drużynie „Diamentowych Wolontariuszy”. Oczywiście, samotny dziewięciodniowy wyjazd na Śląsk wiązał się z pewnymi obawami, które jednak były stopniowo rozwiewane dzięki fantastycznej atmosferze w strefach wolontariatu oraz opiece i stałej dyspozycji koordynatorów. Docenienie wolontariuszy na tych zawodach było tak ogromne, że zgłaszając pełną dyspozycyjność, otrzymałam od organizatorów bezpłatny nocleg w hotelu oraz pełne wyżywienie w formie bufetu, stołując się w towarzystwie najznakomitszych lekkoatletów na świecie.

Na wydarzeniu została przyznana mi funkcja „wolontariusza do zadań specjalnych”, co wiązało się z dużą różnorodnością pełnionych obowiązków. Mam za sobą takie doświadczenia jak sporządzanie i wydawanie akredytacji, pomoc w próbach i przygotowaniach na Stadionie Śląskim, czy witanie gości na lotnisku w Pyrzowicach. Nigdy nie zapomnę nawiązywania znajomości z wolontariuszkami na lotnisku w oczekiwaniu na nocny przylot gości, odbierania nagrody za zwycięstwo w konkursie na typowanie wyników zawodów, czy euforii na stadionie, gdy w jedno popołudnie padły dwa rekordy świata. W 2024 roku wysiłki 160 wolontariuszy przyczyniły się do zorganizowania najlepszego jednodniowego mityngu w historii lekkoatletyki. Nie mogę się już doczekać aplikowania na przyszłoroczną edycję Memoriału i powrotu do Chorzowa.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Zdobędziesz cenne doświadczenie, którym wzbogacisz swoje CV

Jeśli chcesz już w trakcie nauki na studiach zainwestować w swoją przyszłą karierę i zwiększyć szansę na zdobycie wymarzonej pracy, uczestnictwo w wolontariacie oferuje Ci doświadczenie, którym możesz pochwalić się w swoim CV. Pracodawcy szukają potencjalnych pracowników, którzy wyróżniają się umiejętnością pracy w zespole, znakomitą komunikacją interpersonalną, empatią i wzorową kulturą osobistą, efektywną organizacją pracy i zarządzaniem czasem, zaradnością i opanowaniem w dynamicznych warunkach. Aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów, informację o odbytym wolontariacie w CV wpisz w oddzielnej sekcji „wolontariat” lub w sekcji „doświadczenie zawodowe”, jeśli odbyty wolontariat powiązany był z branżą, w której chcesz pracować. Pamiętaj, że każdy ukończony wolontariat wpisany do CV warto udokumentować dyplomem lub certyfikatem.

Wykorzystasz w praktyce umiejętności językowe

Koordynatorzy wolontariatu zawsze postrzegają wysoką znajomość języków obcych, jako dodatkowy atut, a w przypadku takich stanowisk, które wiążą się z bezpośrednim kontaktem z międzynarodowymi gośćmi, płynne władanie językiem angielskim jest wymagane na wstępie. Udzielanie się, jako wolontariusz podczas międzynarodowych wydarzeń to doskonała okazja dla studentów filologii i lingwistyki do podszlifowania umiejętności językowych w praktyce. Jako wolontariusz wielokrotnie wchodziłam w interakcje z osobami, które przyjechały z różnych zakątków świata. Odbierając kadrę narodową szwajcarskich wioślarzy z lotniska w Berlinie, wydając akredytacje, czy będąc do dyspozycji uczestników największego mityngu lekkoatletycznego na świecie, miałam kontakt ze sportowcami i trenerami, którzy sięgnęli po najwyższe laury na mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich.

Odrobisz część praktyk studenckich

Nie ukrywam, że jedną z moich pierwotnych motywacji do zapisania się na wolontariat była możliwość zrealizowania w ten sposób praktyk zawodowych. Podstawą zaliczenia takiej formy praktyk jest certyfikat wystawiany przez koordynatora wolontariatu uwzględniający liczbę godzin przepracowanych przy wydarzeniu. Jeżeli jednak otrzymany dokument nie poświadcza o wypełnionej liczbie godzin, istnieje możliwość wypełnienia karty praktyk z uczelni po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorami, jak to uczyniłam w przypadku wielodniowego wolontariatu przy Memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzowie.

Zawrzesz znajomości z ludźmi wyróżniającymi się pasją i zaangażowaniem

Biorąc udział w ciekawych wydarzeniach, jesteś otoczony ludźmi pełnymi pasji, których łączą podobne zainteresowania. W przypadku wydarzeń odbywających się cyklicznie, będziesz z entuzjazmem wyczekiwać ponownych spotkań po przerwie i zacieśniać znajomości. Sama poznałam na wolontariacie kilka pasjonatek sportu, z którymi dzieliłam chwile ogromnych pozytywnych emocji przy organizacji wydarzenia i podziwiania zawodów, i z którymi nadal utrzymuję kontakt w oczekiwaniu na przyszłoroczne spotkanie.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Żadne poważne zawody sportowe czy imprezy kulturowe nie mogą odbyć się bez pomocy wolontariuszy. Wachlarz ofert jest tak szeroki, że każda chętna osoba znajdzie jakieś zadanie, które odpowiada jej zainteresowaniom. Nawet w obrębie jednej imprezy sportowej rekrutacja może być podzielona na rozmaite stanowiska, od przygotowania areny zawodów, pomocy przy pracy mediów, nadzorowania porządku w strefie treningowej, do transportu gości, witania ich na lotnisku i obsłudze w hotelu. Jeżeli jednak nie jesteś zainteresowany eventami sportowymi, możesz udzielać się np. w trakcie festiwali muzycznych, w schroniskach dla zwierząt lub akcjach charytatywnych.

Obejrzysz za darmo fascynujące wydarzenia

W zamian za poświęcony czas i zaangażowanie poprzedzające imprezę, organizatorzy zapewne zapewnią Ci miejsce na widowni. Wypełnianie obowiązków jest znacznie milsze, gdy w perspektywie czeka oglądanie zawodów, koncertu, czy udział w konferencji. W przypadku mojego pobytu na Diamentowej Lidze, jako wolontariusze mogliśmy nawet spotkać się ze sportowcami po ich starcie, a nawet uczestniczyć w wykwintnym bankiecie wieńczącym znakomity tydzień z lekkoatletyką.

Fundacja EVsport

O Fundacji EVsport dowiedziałam się za sprawą plakatu informacyjnego na naszej Uczelni, z którą instytucja od roku współpracuje. W sezonie 2024 fundacja uczestniczyła przy organizacji 25 wydarzeń, przy których pracowało w sumie ponad 2000 wolontariuszy, co skumulowało się na 16 500 godzin poświęconych za pomoc przy eventach. Pracę wolontariuszy koordynuje 19 liderów, którzy szkolą się i nieustannie doskonalą swoje umiejętności. Fundacja przeprowadza również prelekcje i warsztaty promujące wolontariat, m.in. prezentując się, jako wystawcy na Targach Pracy WSJO, czy organizując szkolenie dla studentów WSJO z zakresu budowania marki osobistej.

Na czele EVsport stoi zespół młodych, ale doświadczonych organizatorów pracujących zarówno na masowych wydarzeniach międzynarodowych, jak i tych lokalnych, skierowanych do Poznaniaków. Niebawem rozpocznie się rekrutacja wolontariuszy na sezon 2025. Jeśli chcesz spróbować swoich sił i zapisać się na wolontariat, wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej

Fundacja Kamili Skolimowskiej

Fundacja pielęgnuje pamięć o najmłodszej mistrzyni olimpijskiej w historii polskiego sportu, a także promuje lekką atletykę wśród najmłodszych. Najważniejszym przedsięwzięciem Fundacji jest coroczny Memoriał Kamili Skolimowskiej, który od 2022 roku został włączony do cyklu Diamentowej Ligii. W 2024 roku wraz ze sportowcami, sponsorami i wolontariuszami, organizatorzy stworzyli najlepsze jednodniowe zawody, jakie „królowa sportu” kiedykolwiek widziała. Sierpniowe zawody oglądało ponad 42 tysiące kibiców zgromadzonych na Stadionie Śląskim.

Rekrutacja na kolejną edycję Memoriału rozpocznie się w lipcu 2025 roku.

Z całego serca polecam do wzięcia udziału w wolontariacie w formie, która odpowiada Wam.

Julia, studentka II roku Filologii angielskiej

3
0