Blog,  Kariera

Gdzie szukać pierwszej pracy po szkole językowej?

Nauka w szkole językowej nierzadko oznacza tworzenie drzwi na świat, a osoba ze znajomością języków obcych zyskuje wiele możliwości zawodowych. Dyplom z filologii daje możliwość szukania zatrudnienia na różnych stanowiskach, na których dwujęzyczność to dodatkowy atut. Absolwenci mogą sami zostać lektorami i uczyć innych albo wykorzystać swoje umiejętności w międzynarodowych korporacjach. Sprawdź, jaka praca w województwie wielkopolskim czeka na absolwentów szkół językowych.

Praca dla absolwenta szkoły językowej – lektor języka obcego

Dla wielu oczywistym wyborem kariery, w której wykorzystywana jest znajomość języka obcego, to zawód lektora lub korepetytora. W tym charakterze dostępna jest także praca w powiecie poznańskim. Co ważne, ta ścieżka zawodowa obierana jest już w trakcie studiów. Udzielanie korepetycji z języka albo prowadzenie lekcji w szkole / na platformie e-learningowej daje dużą swobodę działania i komfortowe warunki pracy, ale często oznacza też brak stabilności. Szkoły językowe rzadko oferują zatrudnienie na umowy o pracę. Z kolei korepetytor sam musi szukać uczniów.

Jak znaleźć dobrą pracę? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak napisać CV. To podstawa, aby zwrócić uwagę pracodawcy i zachęcić go do nawiązania kontaktu. Dokumenty aplikacyjne powinny być rzeczowe i przejrzyste – ten cel pomaga osiągnąć kreator CV online, dostępny na przykład na praca.pl.

Co więcej pracodawcy szukają przede wszystkim osób z doświadczeniem, dlatego jeśli myślisz o nauczycielskiej karierze, im wcześniej zaczniesz szukać uczniów, tym lepiej.

Praca w województwie wielkopolskim, czyli od tłumacza po pracownika ambasady

Lektor albo korepetytor języka obcego to nie jedyne zajęcie, jakie czeka na osoby ze znajomością języków obcych. Jaka jeszcze może być praca dla absolwenta szkoły językowej? Przede wszystkim warto przeglądać oferty dotyczące stanowisk, na których znajomość języków ma duże znaczenie.

Ciekawa praca Poznań, w której znajomość języka obcego to podstawa, to na przykład:

  • tłumacz;
  • copywriter;
  • stewardessa / steward;
  • pracownik obsługi klienta zagranicznego;
  • przewodnik wycieczek;
  • pracownik służby zagranicznej (obsługa biurowa w konsulatach i ambasadach);
  • pracownik pomocy humanitarnej.

Tłumacz języka obcego / copywriter

Jeśli celujesz w pracę w województwie wielkopolskim w zawodzie, w którym główną rolę odgrywa słowo pisane, stanowisko tłumacza / copywritera może być dla Ciebie. Tłumacz przekłada książki, pisma urzędowe i dokumenty z języka polskiego na język obcy i na odwrót. Copywriter pisze teksty na zlecenie – język obcy przyda się, aby szukać źródeł informacji lub pisać treści do zagranicznych serwisów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że copywriter piszący np. po angielsku lub niemiecku zarabia nawet trzykrotnie więcej niż pracownik piszący jedynie po polsku.

Stewardessa / steward

Lubisz podróżować i jesteś odporny na stres? Steward / stewardessa to prestiżowy zawód, który wiąże się z ciągłymi wyjazdami i poznawaniem ludzi z nieraz bardzo odległych zakątków globu. Co więcej, stewardessy i stewardzi międzynarodowych linii mogą liczyć na atrakcyjne zarobki i bogate pakiety benefitów. Jednym z podstawowych wymagań stawianych przed kandydatami do pracy w liniach lotniczych jest właśnie znajomość języków obcych. Pamiętaj jednak, że w tym zawodzie musisz przygotować się na nieregularny czas pracy, sporo stresu i ścisłe przestrzeganie różnego rodzaju procedur.

Pracownik obsługi klienta zagranicznego

Obsługa klienta zagranicznego niezbędna jest w każdej firmie działającej na międzynarodowych rynkach. Może to być zagraniczna korporacja lub polskie przedsiębiorstwo. Zazwyczaj obowiązki takiego pracownika skupiają się na wspieraniu klientów firmy przez telefon, e-mail lub na czacie.

Przewodnik wycieczek

Kochasz podróże i z łatwością nawiązujesz kontakt z innymi ludźmi? Znajomość języków pomoże ci znaleźć zatrudnienie w branży turystycznej. Taka praca oznacza bezpośredni kontakt z językiem i prosty sposób, aby zwiedzać świat. Możesz zatrudnić się w biurze podróży, zostać rezydentem zagranicznego kurortu lub samemu organizować wycieczki.

Pracownik biurowy w ambasadzie lub konsulacie

Służba zagraniczna to nie tylko stanowiska konsula i ambasadora. W placówkach dyplomatycznych znajdują zatrudnienie nieraz setki urzędników i personelu pomocniczego – pracę znajdą osoby doskonale władające językiem obcym, a więc przede wszystkim absolwenci filologii i szkół językowych. Dlaczego warto? Praca w ambasadzie to ogromny prestiż, szansa na zdobycie doświadczenia w administracji, a co więcej stabilne zatrudnienie (sfera budżetowa).

Pracownik pomocy humanitarnej

Znasz języki obce, masz w sobie dużo empatii i nie straszne ci trudne warunki? Praca po filologii nie musi oznaczać siedzenia za biurkiem! Zamiast tego możesz wesprzeć wybraną organizację pozarządową i nieść pomoc humanitarną na całym świecie. Organizowanie szkół, szpitali, dostarczanie lekarstw i jedzenia wymaga współdziałania różnego rodzaju specjalistów m.in. z zakresu planowania, administracji czy szkoleń.

Artykuł napisany we współpracy z portalem

13
0