Blog,  Język koreański

Język koreański z perspektywy studentki WSJO

Czy komuś z Was chodzi po głowie nauka języka koreańskiego? Z pewnością zastanawiacie się, czy jest to język łatwy, czy trudny 😉 Nauka języka obcego jest kwestią bardzo indywidualną. Nasza studentka Ada, opowie Wam o swoich doświadczeniach podczas nauki tego egzotycznego dla nas języka 😉

„Moją motywacją do nauki języka koreańskiego było zainteresowanie popkulturą Korei. Jestem na trzecim roku i przyznam, że nauka tego języka może być sporym wyzwaniem ze względu na specyficzną wymowę i odmienną gramatykę. Na początku, najtrudniejsza była dla mnie nauka znaków. Alfabet składa się z 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Samogłoskom przypisano elementy filozoficznie – cała samogłoska pierwotnie miała przedstawiać harmonię między ludźmi, ziemią i niebem. Język koreański można zapisywać w pionie, jak i w poziomie, chociaż obecnie stosuje się znany nam system zapisu poziomego – od lewej do prawej. Może wydawać się to skomplikowane, ale otwartość naszych wykładowców na wysłuchanie naszych obaw i utożsamienie się z nimi daje pocieszające poczucie, że nie jest się samemu. Otóż każdy koreanista przechodzi przez chwile zwątpienia i to jest jak okay! W momentach zwątpienia dobrze jest wrócić do swoich notatek z pierwszego lub drugiego roku, żeby powtórzyć materiał, ale również po to, żeby spojrzeć jak daleko zaszliśmy i jak bardzo powinniśmy być dumni również z małych osiągnięć jak np. nauka nawet jednego nowego słówka.

Według mnie najważniejsza jest nauka słownictwa. Moim ulubionym sposobem na naukę słówek, które oczywiście zostaną w pamięci długotrwałej, jest nauka poprzez fiszki. Stosuje do tego czasem fizyczne fiszki, ale głównie korzystam z aplikacji typu Quizlet. Plusem aplikacji do tworzenia fiszek, jest ich mobilność. Mogę wyjąć telefon i uczyć się w tramwaju w drodze na uczelnię, w przerwach między zajęciami czy w restauracji czekając na zamówienie. Systematyczność jest najważniejsza. Trzymam kciuki za wszystkich, którzy podobnie jak ja uczą się koreańskiego, albo dopiero zamierzają przystąpić do nauki. Powodzenia!”

Ada – studentka 3-ciego roku Koreanistyki

16
0