Blog,  Pozdróże

Tajlandia – jak przetrwać bez znajomości lokalnego języka

สวัสดี! (sà-wàt-dii)!

Wyobraźcie sobie, lecicie na wakacje do egzotycznego kraju. Na miejscu okazuje się, że poza granicami hotelu nikt nie rozmawia w języku angielskim, a z mieszkańcami można porozumieć się tylko ‘na migi’. Wtedy zaczyna się największa przygoda, a takim krajem niewątpliwie jest Tajlandia. W takich przypadkach przydatnym narzędziem staje się Wasz telefon oraz wszelkie aplikacje (jak np. Google Translate), które pomogą w odczytywaniu zawiłych liter alfabetu tajskiego. Na szczęście w większości restauracji, menu posiadają zdjęcia, więc możecie kupować oczami. Jest to jednak opcja tylko dla odważnych, gdyż nie wiadomo wtedy, jakie składniki pływają Wam w zupie! W pozostałych miejscach już niestety nie jest tak łatwo, dlatego warto  uzbroić się w małych elektronicznych pomocników 😉

                Tajlandia graniczy z Kambodżą, Laosem, Malezją oraz Birmą i leży w Azji Południowo-Wschodniej. Władzę w Tajlandii sprawuje król (od 2016 jest nim Rama X) oraz parlament. Podobizna króla występuje na banknotach, monetach i znaczkach, dlatego też należy uważać, by przypadkiem nie nadepnąć na tajlandzki bat (waluta w Tajlandii), gdyż może to grozić nawet więzieniem (jest to traktowane, jako zniewaga roku królewskiego oraz nieposzanowanie wizerunku króla).

                Średnia temperatura w Tajlandii nie spada poniżej 30oC, a przez jej położenie w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, dzieli się na porę deszczową oraz suchą. Najlepszym terminem na wyjazd jest zdecydowanie październik-marzec, gdyż występuje bardzo małe prawdopodobieństwo deszczu, a temperatura też jest stosunkowo niższa w porównaniu z innymi miesiącami. Dla przykładu: w miesiącach od marca do maja, temperatura może sięgać nawet powyżej 40oC.

Tajlandia jest niewątpliwie krajem o całkowicie odmiennej kulturze i tradycjach w porównaniu do naszego kraju. Jedną z różnic, jest korzystanie z kalendarza księżycowego. Oznacza to, iż w tym kraju jest aktualnie 2566 rok, a większość świąt nie ma stałej daty. Do największych świąt należą: Święto Kwiatów w lutym, odbywają sie wówczas parady ukwieconych wozów i konkursy piękności; Songkran – tajski Nowy Rok (13 IV), zgodnie z tradycją kąpie się posągi Buddy i ozdabia kwiatami, świecami i kadzidełkami, wszyscy dokonują rytualnych kąpieli i polewania wodą, ulicami ciągną korowody z posągami Buddy, tancerze, muzycy.

Kolejne święto to Raek Nah, czyli Ceremonia Zasiewu, odbywa się w maju. Jest to początek okresu sadzenia ryżu; obrzędy nawiązują do starych rytuałów bramińskich, mających na celu przepowiedzenie wielkości zbiorów. Mieszkańcy wiosek budują wielkie rakiety-fajerwerki, które wystrzelone w niebo mają zapewnić wystarczająca ilość opadów. Podobny charakter ma też Święto Fajerwerków, obchodzone tuż przed nadejściem letniego monsunu i pory deszczowej.

Jednym z najbardziej niezwykłych świąt tajskich jest Święto Światła (Loy Krathong). Jest to uroczystość dziękczynna za wypełnienie koryt rzek wodami po ulewnych deszczach. Obchodzona jest w czasie pełni księżyca, zwykle w listopadzie. Na wodę puszczane są maleńkie łódeczki z zapaloną świecą, kadzidełkiem, monetą i kwiatami.

                Jak w każdym kraju, do której się wybieramy, należy pamiętać o zwyczajach panujących w danym państwie:

  1. Powitanie pełne szacunku – tajski gest wai to tradycyjne powitanie, podczas którego ręce trzyma się złożone (jak do modlitwy) i lekko pochyla głowę w ukłonie. Tajskim powitaniem rządzą określone reguły. Kłaniają się osoby stojące niżej w hierarchii, a im wyżej trzymają złożone dłonie, tym więcej szacunku okazują. Od turystów nie oczekuje się takiego zachowania, ale jeśli ktoś ukłoni się Tobie, to wypada mu ten ukłon odwzajemnić.
  2. Przestrzeń osobista – w Tajlandii głowa jest uważana za najświętszą część ludzkiego ciała, a stopy postrzegane są, jako nieczyste. Pamiętaj, że nie należy dotykać Tajów po głowie, jeśli uczynisz to przypadkiem, po prostu przeproś. To samo dotyczy dotykania innych osób swoimi stopami – jest to zachowanie źle widziane, więc uważaj, by kogoś nie nadepnąć.
  3. Świątynie i miejsca kultu – to obiekty, w których obowiązuje odpowiedni ubiór. Mężczyźni powinni włożyć długie spodnie, a na t-shirt zarzucić coś lekkiego, z długim rękawem. Generalnie Tajowie uważają, że szorty to ubiór odpowiedni wyłączenie dla dzieci, dlatego tutejsi mężczyźni w nich nie chodzą. Kobiety powinny zakryć ramiona i założyć spódnicę do kostek, ewentualnie długie spodnie. Przed wejściem do świątyni lub prywatnego domu należy bezwzględnie zdjąć obuwie.

  1. Buddyjscy mnisi – religia nakazuje im unikać kuszenia ze strony kobiet, co oznacza, że nie dotkną oni żadnej kobiety i nie przyjmą niczego z jej rąk. Dlatego kobiety z szacunku dla nich utrzymują należyty dystans na ulicy i nie poddają mnichowi niczego bezpośrednio. Jeśli przychodzą z darami, kładą je przed mnichem lub przekazują osobie świeckiej wyznaczonej do przyjęcia daru w jego imieniu.
  2. Król i rodzina królewska – Tajowie są niezwykle przywiązani do monarchii i okazują niezwykły szacunek całej rodzinie królewskiej. Wszelkie przejawy braku szacunku wobec króla i jego rodziny podlegają karze. Dlatego mówiąc o rodzinie królewskiej uważaj na słowa i na to, jak mogą zostać odebrane. Obrazą majestatu jest nawet nienależyte obchodzenie się z banknotami z podobizną króla.

Tajlandia jest naprawdę niezwykłym krajem, który może uraczyć Was wspaniałym jedzeniem, niesamowitymi zabytkami i wspaniałymi ludźmi – zawsze otwartymi i uśmiechniętymi, gdy tylko zobaczą turystę (nie zdziwicie się, jak nagle zatrzyma się skuter i zeskoczy z niego Tajlandczyk z telefonem i prośbą, żeby zrobić sobie z Wami zdjęcie!), do którego warto się udać, by przeżyć tam wspaniałą przygodę, którą będzie się wspominać latami!

9
0