Blog

Kreatywna nauka języka obcego

Nauka języka obcego z książką i słownikiem to bardzo tradycyjny sposób studiowania. Taka forma wciąż się sprawdza, jednak dzisiaj wiemy, że istnieje wiele możliwości, aby ćwiczyć swoje umiejętności językowe również poza uczelnią, w kreatywny sposób.

 1. PODRÓŻE – MAŁE I DUŻE

Jednym ze sposobów, jest niewątpliwie nauka przez podróżowanie. Jest to metoda nauki języków obcych, która rzuca nas na „głęboką wodę”, a samą naukę języka, możemy do niej porównać. Uczymy się w metrze, w restauracji, na zakupach, pytając o drogę, czytając napisy na ulicy i zwyczajnie słysząc język wokoło. Nieraz sytuacja podczas podróży może pomóc nam przełamać barierę językową. Zdarza się, że mimo świetnych umiejętności czytania i pisania w danym języku, nie mamy praktyki mówienia. Podczas podróży możemy poćwiczyć konwersacje z lokalnymi mieszkańcami, często stawiając czoła dialektom.

 1. SŁUCHANIE PODCASTÓW

Kolejną metodą, która staje się również coraz bardziej popularna jest słuchanie podcastów. Stały się one nie tylko źródłem newsów, treści edukacyjnych czy zwykłej rozrywki, ale okazały się także świetnym narzędziem do osłuchania się językiem obcym. W aplikacji Spotify znaleźć można podcasty praktycznie w każdym języku, od angielskiego po chiński, dzięki czemu jest to doskonałe źródło do nauki.

 1. GOTOWANIE – PRZEPISY W JĘZYKU OBCYM

Innym sposobem jest nauka przez gotowanie! Można znaleźć wiele aplikacji z przepisami w językach obcych, dzięki czemu łatwiej będzie przyswoić sobie obce słówka. Uczenie się poprzez wykonywanie codziennych czynności niewątpliwe może pomóc w zapamiętaniu nowych rzeczy, gdyż będziemy je kojarzyć z momentami, w których z nich korzystaliśmy.
Poniżej przepis na chlebek bananowy 😉
Więcej przepisów znajdziecie na stronie:

https://www.allrecipes.com/recipes/

Ingredients

 • 2 cups all-purpose flour
 • 1 teaspoon baking soda
 • ¼ teaspoon salt
 • ¾ cup brown sugar
 • ½ cup butter
 • 2 eggs, beaten
 • 2 ⅓ cups mashed overripe bananas

Directions

 1. Preheat the oven to 350 degrees F (175 degrees C). Lightly grease a 9×5-inch loaf pan.
 2. Combine flour, baking soda, and salt in a large bowl. Beat brown sugar and butter with an electric mixer in a separate large bowl until smooth. Stir in eggs and mashed bananas until well blended. Stir banana mixture into flour mixture until just combined. Pour batter into the prepared loaf pan.
 3. Bake in the preheated oven until a toothpick inserted into the center comes out clean, about 60 minutes. Let bread cool in pan for 10 minutes, then turn out onto a wire rack to cool completely.
 4. OGLĄDANIE FILMÓW W JĘZYKU OBCYM

Oglądanie filmów, czy seriali również jest świetną formą na osłuchanie się z językiem! Dzięki takiej formie nauki, możemy od razu nauczyć się całych zwrotów oraz wyrażeń. Dowiemy się jak wygląda dialog w życiu codziennym bohaterów, co może znacznie ułatwić nam komunikację. Warto wtedy spróbować przeprowadzić podobny dialog z koleżanką i kolegą.

 1. FISZKI

Jest to bardzo skuteczna metoda, z której chętnie korzystają studenci. Fiszki to nieduże karteczki/kartoniki, na których zapisane są słówka języku polskim na jednej stronie, a na drugiej jego tłumaczenie w języku obcym. Dobrym sposobem jest zamienianie kolejności i tłumaczenie – raz z języka polskiego na obcy, a innym razem z języka obcego na ojczysty. Z fiszek najlepiej korzystać codziennie przez kilkanaście minut.

Najważniejsza jest systematyczność oraz powtarzanie nowych słówek, zwrotów, czy wyrażeń na głos. Nauka poprzez skojarzenia, wykonywanie codziennych czynności, ale przede wszystkim przez zabawę! Róbcie to co kochacie, ale pamiętajcie by wpleść w to trochę języka obcego 😉

2
0