Blog,  Kariera

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze kariery

Wybór kariery jest bardzo trudnym zadaniem. Jest to, bowiem coś, co zadecyduje o naszej przyszłości. Każdy z nas chciałby wybrać coś pewnego, co zadowoli zarówno psychicznie jak i finansowo. Wszyscy również marzą o tym, żeby dokonać trafionego wyboru, aby nie zmarnować kolejnych kilku lat na poszukiwanie czegoś innego. Przedstawię Wam, zatem błędy, które są najczęściej popełniane przy wyborze kariery.

Wybór kariery tylko ze względu na zarobki

Pieniądze odgrywają bardzo istotną rolę w życiu człowieka. Każdy chce żyć bez zamartwiania się o to, czy starczy pieniędzy na rachunki i inne wydatki, ale pamiętajmy, że pieniądze to nie wszystko. Pracowanie wyłącznie dla pieniędzy może doprowadzić do wypalenia oraz prędzej czy później będziemy niezadowoleni ze swojego wyboru, ponieważ będziemy się męczyć w naszym miejscu pracy. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek i wybrać pracę, która będzie dla nas satysfakcjonującym zawodem oraz pozwoli na przyzwoite zarobki.

Realizowanie niespełnionych marzeń swoich rodziców

Zostań prawnikiem, zostań lekarzem… Tak, tak wielu z nas to mogło słyszeć. Zdarza się, że rodzice starają się wpłynąć na naszą decyzję napierając na wybór czegoś „prestiżowego” lub tego, o czym sami marzyli, ale nie udało im się tego osiągnąć. Warto się zastanowić czy kariera, której chcemy się podjąć jest rzeczywiście tym, co chcemy robić czy jedynie próbą uszczęśliwienia bliskich. Pamiętajmy, że to jest nasza przyszłość i to my musimy być zadowoleni z tego, co robimy.

Brak analizy rynku pracy

Często powtarzającym się błędem jest niesprawdzenie tego jak aktualnie wygląda rynek pracy. Oczywiście, że zarobki to nie wszystko, ale warto sprawdzić, jakim zainteresowaniem cieszy się nasz zawód oraz czy ma on szanse na przetrwanie za 10/20 lat. Jest to dodatkowo bardzo pomocne w momencie, w którym interesuje nas kilka zawodów i nie wiemy, co wybrać.

Brak alternatywy

Marzenia marzeniami, ale trzeba podejść do tego rozważnie. Nie mówię, że nie warto próbować podjąć się swojej pracy marzeń, lecz rozsądnie będzie pomyśleć o planie B. Dobrym pomysłem będzie sporządzenie kilku ścieżek karier, które nam się podobają, tak, aby nie zostać bez niczego. Sytuacja na rynku pracy też bardzo często się zmienia, dlatego tak ważnym jest, aby inwestować w siebie, zdobywać nowe kwalifikacje i umiejętności, tak by mieć większe pole do manewru.

Mam nadzieje, że te kilka podstawowych błędów przy wyborze kariery pokażą Wam, czego nie robić, gdy sami znajdziecie się w podobnej sytuacji!

Olga

1
0