Blog,  Język hiszpański

Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Język hiszpański jest jednym z języków romańskich, który wywodzi się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Po dziś dzień język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, aby odróżnić go od innych języków używanych w Hiszpanii. Jest on drugim najpowszechniej używanym językiem na świecie a mówiących z roku na rok przybywa. Skąd więc wzięła się popularność tego języka?

Hiszpański został mocno rozpowszechniony na świecie w XV – XVI wieku, kiedy to Hiszpania, głównie dzięki podbojom kolonialnym,  stała się potęgą światową. Wzrost popularności języka hiszpańskiego w tym czasie to również zasługa wielu znakomitych dzieł literackich. Obecnie szacuje się, że ponad pół miliarda ludzi posługuje się tym językiem, jako językiem ojczystym oraz jest językiem urzędowym w 22 krajach. Warto zaznaczyć, że hiszpański to również jeden z języków urzędowych takich organizacji międzynarodowych jak ONZ, Unie Europejska czy UNESCO.

No dobrze, ale pewnie nadal niektórzy z Was zastanawiają się dlaczego warto uczyć się tego języka. Jako, że jest to drugi najpopularniejszy język na świecie, to wiele firm uzna za plus posługiwanie się tym językiem, ponieważ najprościej mówiąc jest on po prostu potrzebny. Na rynku pracy trzeba się czymś wyróżnić, a że komunikacja jest kluczowa dla wielu zawodów, to zdecydowaną zaletą będzie to, że będziemy znać ich więcej niż jedynie nasz ojczysty.  Wiele polskich, hiszpańskich oraz amerykańskich firm nawiązują nowe współprace biznesowe. Polscy pracodawcy jak Santander, Solaris czy Budimex docenią znajomość języka hiszpańskiego. Mimo wszystko nie tylko w pracy przyda nam się ta wiedza. Podróżowanie oraz czynności życia codziennego również zostaną ułatwione, gdy będziecie posługiwać się tym językiem. Dla Polaków nauka języka hiszpańskiego powinna być łatwa, ponieważ skoro już umiemy posługiwać się jednym z najtrudniejszych języków świata, to wszystkie inne będą już coraz prostsze. Poza tym, jeśli już wcześniej uczyliśmy się języka angielskiego (który w dzisiejszych czasach jest nauczany już od najmłodszych lat w szkołach), to dużo rzeczy można przełożyć również na angielski. Są nieraz podobne słówka, czasy gramatyczne czy tryby również mają swoje podobieństwa. Oczywiście, nie wszystko będziemy mogli sobie łatwo skojarzyć z innym językiem, lecz z pewnością, jeśli chodzi o angielski, to znajdą się podobieństwa, które ułatwią nam przyswajanie języka. Warto również nadmienić, że  język hiszpański ma bardzo prostą fonetykę, więc wymowa nie będzie dla nas problemem.

Oprócz widocznych zalet dla nas i naszego życia, język hiszpański wiąże się ze wspaniałą kulturą i historią, którą warto poznać. Jak wiemy z doświadczenia, najlepiej mieć możliwość bezpośredniego kontaktu do „klasyków” w ich oryginalnym języku, dlatego oglądając filmy czy czytając książki hiszpańskojęzyczne bez przekładu, pozwoli nam odkryć „smaczki” a poza tym pozwoli nam odczuć dumę z tego jak się rozwijamy.

Dzisiaj mamy masę źródeł, z których możemy się uczyć. Książki, aplikacje, kursy i wiele innych. Nie wszystko wymaga wydania majątku, nawet większość tych rzeczy można zrobić za darmo. Kluczowe jest nasze nastawienie i to, abyśmy mieli motywację do działania. Jeśli macie możliwość wyboru drugiego języka w szkole, bądź znajdziecie darmowe webinary lub kursy to spróbujcie, a reszta przyjdzie do Was sama. Jako studentka filologii hiszpańskiej, z całego serca polecam spróbowania tego języka każdemu. Kto wie, może i Wy dołożycie swoją cegiełkę i będziecie kolejną osobą posługującą się tym językiem?

Autorka: Olga K. – studentka III roku filologii hiszpańskiej w WSJO

8
0