Blog,  Hobby,  Język koreański

Zwiedzamy stolicę Korei Południowej

Myśląc o Korei Południowej wielu z nas widzi orientalne jedzenie, zespoły muzyczne i e-sportowe, wysoką technologię, wiecznie zabiegane społeczeństswo czy też piękno krajobrazów. Wszystkie te rzeczy są tym, co przyciąga naszą uwagę i bardzo możliwe, że bez nich Korea nie byłaby dla nas tak atrakcyjna. Nawet ktoś, kto nigdy nie myślał o choćby krótkiej wizycie w Kraju Spokojnego Poranku zna pewnie kilka charakterystycznych dań lub słyszał o coraz popularniejszych graczach z zespołów e-sportowych.

Korea jest krajem o bogatej historii, która przedstawiana jest w sposób różny, tak, że każdy znajdzie coś dla siebie. Obiekty widokowe, górzyste parki narodowe, życie tętniące na każdej z ulic sprawia, że i my, pełni tej energii, coraz dokładniej poznawać chcemy ów orientalny kraj. Zapraszam was na krótki spacer po Korei Południowej 🙂

Bukchon Hanok towioska położna na wzniesieniu w pobliżu centrum Seulu. Dobrze zachowana i zadbana stanowi przykład ponad 600-letniej architektury Korei. Poza turystyką tego miejsca spotkamy tu również miejscowych. Bukchon Hanok warto również wziąć pod uwagę szukając miejsca na nocleg podczas naszej wycieczki po Korei – zwiedzić możemy stąd pobliskie pałace cesarskie.

Gyeongbok – rezydencja królewska, położona w północnej części stolicy. Wybudowana pod koniec XIV w. przez króla Taejo, uszkodzona została w wyniku pożaru a po dwustu latach zniszczona podczas najazdów Japonii na Koreę. Doczekała się odbudowy pod ręką księcia regenta Heungseona Daewonguna, który renowacji podjął się z rozmachem. Ponownie zniszczona przez Japończyków a obecnie wciąż będąca w odbudowie uznawana jest za najważniejszy symbol kraju.

Changgyeong – pałac wybudowany dla królowych matek i królewskich dam. Początkowo znany jako Sugang, zbudowany został przez króla Sejonga dla ojca Taejonga, słynie z pięknej sadzawki oraz znajdującej się na jego terenie pierwszej w Korei szklarni.

Deoksu – pałac złożony z kompleksu budynków zbudowanych w różnych stylach, w tym na podobieństwo pałacowych budowli zachodnich. Podczas zwiedzania trafić można tu na zmianę warty oraz pokazy sztuk walki.

Gyeonghui – pałac powstały w 1600 r. za panowania króla Gwanghae, na którego terenie znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Historii Seulu.

Narodowe Muzeum Korei – wielki budynek o dość prostokątnej strukturze, zawsze pełny zwiedzających. Tuż obok znajduje się przestronny teren zielony. Trzy piętra wypełnione historią kraju – wystawy, zabytkowe szczątki po czasach wojen z Japonią i Chinami, i wiele innych. Zaraz obok Narodowego Muzeum Korei znajduje się Narodowe Muzeum Hangulu przybliżające historię i kulturę związaną z ewolucją koreańskiego alfabetu.

Muzeum Militarne Korei – potężny budynek posiadający zewnętrzną wystawę wojskową i pomnik żołnierzy. Zobaczymy tu również urocze figurki przybliżające nam historię wojenną Korei. Poznamy pełne szczegółów dzieje Kraju Spokojnego Poranku zawarte w tekstach i multimedialnych prezentacjach.

Muzeum SM – muzeum stworzone dla fanów popularnej muzyki koreańskiej. Jedna z wytwórni wielkiej Trójki K-popu – SM w swoim budynku posiada muzeum poświęcone historii ich zespołów. Możemy tam znaleźć spis dyskografii, obejrzeć sceny z backstage’u czy nawet wejść do pomieszczenia, w którym odbywały się nagrania z udziałem naszych idoli Przed COEX, gdzie do niedawna znajdowało się muzeum, możemy zobaczyć ściankę z odbitymi dłońmi artystów spod skrzydeł wytwórni.

Wieża N Seul, oficjalnie znana pod nazwą YTN Seoul Tower znana jest głównie przez swoje położenie – to 236 metrowa wieża komunikacyjno obserwacyjna położona na górze Nam. W drodze do wieży mijać będziemy barierki obficie przewieszone kłódkami i obudowami od telefonów z miłosnymi wyznaniami i życzeniami. Wieża N Seul wyznacza drugi najwyższy szczyt Korei i jest miejscem idealnym dla miłośników Hello Kitty. Na piętrze F5 znajduje się, cała różowa i pełna naszych zwierzęcych ulubieńców, Wyspa Hello Kitty. Punkt obserwacyjny pozwala nam rzucić okiem na stolicę Korei a widok… zapiera dech w piersiach.

Myeong-Dong to popularna wśród turystówdzielnica handlowa. Sklepy, stragany z różnościami, street-food, sklepiki z gadżetami dla fanów K-popu przyciągają tłumy. Na tym jednak nie koniec – odwiedzić możemy tu również zabytkowy kościół katedralny pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.

Apgujeong Rodeo to znajdująca się w Gangnam uliczka znana wielu fanom K-popu. Znajdziemy tutaj posągi-misie zespołów, drzewko SHINee oraz wielkiego misia Gangnam!

Wiele atrakcji, mało czasu by wszystko zwiedzić. W Korei wciąż pozostaje wiele do zobaczenia, już niedługo wrócimy do stolicy kraju by cieszyć się nowymi miejscami i zabytkami. Co jednak trzeba wiedzieć szykując się do podróży ku Kraju Spokojnego Poranku?

  • Szukając lotu do Korei, nie zawsze przesiadki i tanie linie lotnicze znaczą lepiej. Często koszt biletu z bezpośrednim połączeniem LOT’u WAW-Incheon kupowany z wyprzedzeniem (5-8 miesięcy) wyjdzie nas taniej i zaoszczędzi stresu związanego z przesiadkami.
  • W przypadku noclegów kluczowa jest lokalizacja. Warto wybrać takie miejsce, z którego będziemy mieć łatwy dostęp do odwiedzenia jak największej liczby miejsc, które nas interesują. Sama jestem bardzo zadowolona z poszukiwań za pomocą Booking’u. W chwili mojej wizyty w Apgujeong za pokój dla dwóch osób na dwa tygodnie zapłaciłam ~485,000W
  • Wyżywienie to bardzo prosta kwestia. W okolicy znajdziemy wiele restauracji, w których za niedużą kwotę można zjeść pełny posiłek. Dzięki popularnym wariantom ostrości dań każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Komunikacja miejska daje wytchnienie już na lotnisku – przy wyjściu możemy zakupić kartę i doładować by później swobodnie jedynie odbijać ją w metrze czy w autobusach, opłacając kursy. Rozwiązanie praktyczne, łatwe w obsłudze i za nieduże pieniądze.
  • Podczas pobytu o charakterze turystycznym, czyli nie dłuższym niż okres 3 miesięcy wiza wydawana jest od razu przy sprawdzeniu paszportu. Wysiadając z samolotu, musimy jedynie wypełnić krótki formularz.

Aldona, studentka 1-ego roku

11
0